Naujienos

Laiškas Kalėdų Seneliui

„Kalėdos – daug dovanų? O gal daugiau ryšio?“

Gruodis. Daugybė rūpesčių iki suskambant šventiniams varpams, ypač tėvams, auginantiems mažamečius vaikus. Jie pradeda bėgioti drauge su nykštukais ir talkinti Kalėdų seneliui. Šis, gal dėl darbų gausos, gal dėl skubėjimo ar savo amžiaus ypatumų, atrodo pamiršta tam tikrus svarbius dalykus. Senelis klaidingai mano, jog krūva dėžučių po eglute yra būtina sąlyga vaiko džiugesiui Kalėdų rytą ir keistai kilsteli ūsą nustebęs, kaip visas jas išpakavęs, vaikas vis tiek paskęsta nuobodulyje ir dūsavime „kaip nėra ką veikt“. Tad prieš šias šventes, rašau Kalėdų seneliui laišką, kuriame priminsiu, ką svarbu žinot. Manau, kad informacija bus naudinga ir visiems mums, jo talkininkams.

Mielas Kalėdų Seneli,

Kaip tu turbūt jau žinai, kokybiškas žaidimų laikas yra būtinas normaliai vaiko pažintinei, emocinei ir socialinei raidai, tad suprantu, kad skubi pasirūpint, jog kiekvienas vaikas gautų pakankamai priemonių saviems žaidimams. Visgi, ar teko girdėti, jog moksliniai tyrimai įrodė – didelis žaislų kiekis vaikui nėra naudingas. Tai blaško vaiko dėmesį, trukdo susikoncentruoti ir neleidžia įsigilinti nei į vieną objektą ar procesą detaliai. Negana to, vaikai kurie vaikystėje apipilami daiktais, yra labiau linkę į priklausomybes, kurios patenkintų turėjimo daugiau poreikį (apsipirkinėjimas, lošimai, paskolos). Kitos mokslinės studijos įrodė, kad vaikai, turintys mažiau žaislų yra kūrybiškesni, dėmesingesni ir labiau tausojantys savo daiktus. Išvardinsiu tau ir kitus, mažesnio žaislų kiekio, privalumus:

  • Vaikai, turintys mažiau daiktų, yra labiau linkę puoselėti socialinius ryšius, o tai tiesiogiai susiję su aukštesniais pasiekimais mokykloje ir geresniu prisitaikymu suaugus.
  • Mažiau daiktų – daugiau laiko kūrybai, knygoms ir atradimams.
  • Turėdami mažiau daiktų, vaikai mokosi spręsti problemas, ieškoti išeičių žaisdami.
  • Mažiau daiktų – daugiau lauko laiko, balų, sniego, pagalių, dėžių ir kitų smagumynų.
  • Tyrimai rodo, jog vaikai, kurie skatinami turėti mažiau daiktų, bet artimą ryšį su tėvais ir bendraamžiais, pasižymi aukštesne saviverte ir turi mažiau elgesio sunkumų.

Jei staiga pasikrapštei pakaušį ir pagalvojai „Tai ką dabar daryt?“, sakyčiau – dovanok. Kiekvienam vaikui po labiausiai trokštamą žaislą ar daiktą, bet ne po penkis. Dovanok patirtis – laiką baseine, slidinėjimo trasoje, kartodrome, kuponus žaidimų ar žygių laikui su tėvais, dovanok kartoninių dėžių – jos vaiko žaidimų pasaulyje atstos daugybę brangių žaislų ir virs bet kuo, dovanok kūrybinius rinkinius, konstruktorius, žaidimus.

Nuramink tėvus, perduok jiems, kad užuot taip įtemptai talkinę tau, savo energiją skirtų kurdami ir puoselėdami su vaikais Kalėdinio laikotarpio tradicijas ir primintų vaikams, kad Kalėdos yra ne tik laikas gauti, bet ir laikas duoti – tu išmintingas senolis, tad įkvėpk tėvus prisidėti prie bendruomeninių ar savanorystės veiklų kartu su vaikais. Turbūt tai ir bus gražiausia dovana – jausmas, kad esi svarbus ir reikalingas, gali padėti, prisidėti.

- Gedimino miesto mokyklos psichologė Alma Želvienė